Udzielanie wsparcia psychologicznego poszkodowanym

Procedura-22

Zasady udzielania wsparcia psychicznego / psychologicznego osobom uczestniczącym w działaniach ratowniczych  Procedura 22. Już wyszkoleni, mądrzejsi i jeszcze bardziej świadomi.

W dniu 6 września 2015 r w siedzibie Stowarzyszenie Motocyklowego LOTOR członkowie MotoAktywnych uczestniczyli w szkoleniu dotyczącym zasad udzielania wsparcia psychicznego / psychologicznego osobom uczestniczącym w działaniach ratowniczych  w myśl procedury 22.

Szkolenie poprowadzili eksperci z psychologii i wsparcia psychicznego z grupy pogotowia pozoracyjnego.

Zajęcia bardzo ciekawe, otwierające oczy na wydawałoby się błahe problemy pojawiające się w czasie akcji ratowniczych. Dowiedzieliśmy się między innymi jak ważne jest nawiązanie kontaktu z poszkodowanym, jak przekazywać mu informacje, jak zadbać o jego prywatność i co za tym idzie komfort psychiczny.

Ćwiczyliśmy i omawialiśmy na scenkach sytuacyjnych:

– wypadek komunikacyjny
– upadek z wysokości
– próba samobójcza

Niektóre procedury, były zalążkiem do prowadzenia dość ożywionej dyskusji, ale koniec końców przyjęliśmy do wiadomości wszytko to co zostało ujęte w procedurze 22.

Z ciekawszych tematów:

Trudne pytania, trudne odpowiedzi.
Co należy powiedzieć gdy:

poszkodowana, której udzielasz pomocy, pyta o swoje dziecko, Ty wiesz, że ono niestety nie żyje, poszkodowana pyta o swoją nogę, Ty wiesz, że niestety jest amputowana, bliscy osoby poszkodowanej, której stan jest bardzo ciężki, pytają czy przeżyje?

Pamiętaj! mów prawdę, tylko prawdę, ale nie koniecznie cała prawdę! Nie zmyślaj,  nie ubarwiaj, nie obiecuj niemożliwego. Pamiętaj! udzielona informacja, która jest prawdą może pogorszyć stan osoby, której udzielasz pomocy, odebrać jej wole walki i przetrwania, a nawet wyzwolić zachowania agresywne.

W czasie udzielania pomocy zachowaj spokój i bądź zdecydowany w działaniu: Twoja pewność siebie oraz sprawne działanie wpłynie stabilizująco na wszystkich uczestników zdarzenia.

Organizowanie wsparcia dla dzieci przebywających na miejscu zdarzenia:
– skorzystaj z pomocy dorosłych kobiet, kojarzących się dziecku z ciepłem i bezpieczeństwem.

Obserwuj zachowania ludzi, bądź czujny ale także wrażliwy.

Dbaj o bezpieczeństwo własne, kolegów i pozostałych uczestników. Udzielaj wsparcia niezwłocznie.

Szczególne wyróżnienie dla aktorki Klaudii, która odegrała swoją rolę wzorowo. Poczuliśmy się jak przy prawdziwej próbie samobójczej.

Do zobaczenia na kolejnym szkoleniu.

MotoAktywni