Szkolenie KPP

Mimo letniej przerwy od obowiązków szkolnych czy zawodowych członkowie Stowarzyszenia MotoAktywi nie próżnowali.

Na przełomie lipca i sierpnia kolejnych 14 członków naszego stowarzyszenia zostało przeszkolonych w zakresie Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy. Firma Para-Med Szkolenia Integracja zadbała o szkolenie na bardzo wysokim poziomie za co serdecznie dziękujemy.

Wszyscy uczestnicy kursu państwowy egzamin zaliczyli pozytywnie.

Przedstawiamy Wam kilka zdjęć z tego szkolenia, a wszystkim nowym ratownikom KPP gratulujemy.KPP7 KPP6 KPP5 KPP4 KPP3 KPP2 KPP1

znak-dzialania-na-rzecz

MotoAktywni „Instytucją roku”

Po raz szósty „Dziennik Bałtycki” wraz z Pomorskim Ośrodkiem Ruchu Drogowego i Pomorską Radą Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego uhonorował osoby i instytucje, które w szczególny sposób dbają o bezpieczeństwo na drogach naszego województwa. Czytaj więcej

1

Medtura 2016

W dniach 4-6 listopada 2016 wzięliśmy udział  w  Medtura 2016. Wystąpiliśmy w   zaszczytnej roli sędziów na tych corocznych prestiżowych Mistrzostwach skierowanych do ratowników wolontariuszy działających w ochotniczych jednostkach ratowniczych. Czytaj więcej

Kociewie Kołem 2016

Była to najlepiej zorganizowana akcja w jakiej mialiśmy przyjemność uczestniczyć Smile
Dzięki monitoringowi wszystko było jasne, a koordynator zawsze wiedział co się i z kim dzieje.
Nie było czekania w nieskończoność za zamykającym itp.
Do tego wszystkiego miło wiedzieć, że to o czym mówił Bartek (jakie pozytywne wrażenie robimy na uczestnikach) ma poparcie w faktach!

Z zebranych materiałów powstał krótki klip, ale najfajniejszym momentem było pojawienie się komentarza

grupa minioring2 monitoring1

mistrzostwapppck

W dniu 16 kwietnia 2016 w godzinach od 08.00 do 16.00, odbyły się mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK szkół ponadgimnazjalnych w Gdyni. Zawody prowadzone były się na terenie Akademii Marynarki Wojennej.

Na kilku stanowiskach pokazowych znaleźli się obok ratowników – wolontariuszy PCK, Społecznych Instruktorów Młodzieży PCK, przedstawiciele Policji, Straży Pożarnej, Straży miejskiej znaleźliśmy się my – czyli MotoAktywni :)

To bardzo specyficzne mistrzostwa ze względu na wiek uczestników. Miło było patrzeć jak tak młodzi ludzie z takim zapałem i zaangażowaniem oddają się udzielaniu pierwszej pomocy.

tak było w ubiegłym roku:

Tradycyjnie przygotowaliśmy i na te mistrzostwa bardzo ciekawą scenkę :) oto scenariusz:

Kolizja drogowa, kierowca samochodu w skutek nieuwagi wjeżdża w motocyklistę. Motocyklista nie reaguje, leży w kasku w pozycji uniemożliwiającej sprawdzenie funkcji życiowych, ponadto obfite krwawienie z kończyny (dowolna). Kierowca samochodu spanikowany, obwinia się za spowodowanie wypadku głośno artykułuje, że jak coś się stało motocykliście to on(ona) się zabije. Brak środków opatrunkowych, brak apteczki jedynie live-box przy kluczykach motocyklowych z rękawiczkami. W samochodzie dostępne jedynie w torbie jakieś koszulki bawełniane, rajstopy.

Sędziowie: Mariusz Wiktor (sędzia główny stacji), Anna Jeszke, Marcin Mazella, Alicja Rompczyk

Kilka zdjęć z zawodów

20160416_122218 20160416_121654 20160416_121640 20160416_115032 20160416_115024 20160416_115024 - Copy - Copy 20160416_115016 20160416_110618 20160416_100543 20160416_100534 20160416_100528 20160416_090209

Kaszebe Runda 2015

Po raz kolejny na specjalne zaproszenie organizatora około 30 ratowników na motocyklach wzięło czynny udział w chyba największej takiej imprezie w naszym regionie – mowa oczywiście o kaszebe runda

Kaszebe runda

Zadania:

zabezpieczenie medyczne, monitoring trasy, zabezpieczenie skrzyżowań, kierowanie ruchem, wyprowadzanie zawodników na trasę

WOŚP 2016 finał z MotoAktywnymi

MotoAktywni po raz kolejny zagrali z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. WOŚP 2016 finał przyniósł sporo niespodzianek i nietypowych sytuacji. Zebraliśmy 3 puszki, w których udało się pomiścić 1290,75 złotą bransoletkę zacnych rozmiarów.

Dziękujemy wszystkim za zapełnianie puszek :)

lokalnie o nas :)

http://trojmiasto.wyborcza.pl/trojmiasto/1,35636,19455858,wielka-orkiestra-swiatecznej-pomocy-2016-stowa-na-godzine.html#BoxLokTrojImg

i tutaj także :)

Wośp 2016 finał z MotoAktywnymi :)

Miejmy nadzieję, że kolejny finał będzie jeszcze bardziej udany.

Sie MA! do Zobaczenia za rok.

Udzielanie wsparcia psychologicznego poszkodowanym

Procedura-22

Zasady udzielania wsparcia psychicznego / psychologicznego osobom uczestniczącym w działaniach ratowniczych  Procedura 22. Już wyszkoleni, mądrzejsi i jeszcze bardziej świadomi.

W dniu 6 września 2015 r w siedzibie Stowarzyszenie Motocyklowego LOTOR członkowie MotoAktywnych uczestniczyli w szkoleniu dotyczącym zasad udzielania wsparcia psychicznego / psychologicznego osobom uczestniczącym w działaniach ratowniczych  w myśl procedury 22.

Szkolenie poprowadzili eksperci z psychologii i wsparcia psychicznego z grupy pogotowia pozoracyjnego.

Zajęcia bardzo ciekawe, otwierające oczy na wydawałoby się błahe problemy pojawiające się w czasie akcji ratowniczych. Dowiedzieliśmy się między innymi jak ważne jest nawiązanie kontaktu z poszkodowanym, jak przekazywać mu informacje, jak zadbać o jego prywatność i co za tym idzie komfort psychiczny.

Ćwiczyliśmy i omawialiśmy na scenkach sytuacyjnych:

– wypadek komunikacyjny
– upadek z wysokości
– próba samobójcza

Niektóre procedury, były zalążkiem do prowadzenia dość ożywionej dyskusji, ale koniec końców przyjęliśmy do wiadomości wszytko to co zostało ujęte w procedurze 22.

Z ciekawszych tematów:

Trudne pytania, trudne odpowiedzi.
Co należy powiedzieć gdy:

poszkodowana, której udzielasz pomocy, pyta o swoje dziecko, Ty wiesz, że ono niestety nie żyje, poszkodowana pyta o swoją nogę, Ty wiesz, że niestety jest amputowana, bliscy osoby poszkodowanej, której stan jest bardzo ciężki, pytają czy przeżyje?

Pamiętaj! mów prawdę, tylko prawdę, ale nie koniecznie cała prawdę! Nie zmyślaj,  nie ubarwiaj, nie obiecuj niemożliwego. Pamiętaj! udzielona informacja, która jest prawdą może pogorszyć stan osoby, której udzielasz pomocy, odebrać jej wole walki i przetrwania, a nawet wyzwolić zachowania agresywne.

W czasie udzielania pomocy zachowaj spokój i bądź zdecydowany w działaniu: Twoja pewność siebie oraz sprawne działanie wpłynie stabilizująco na wszystkich uczestników zdarzenia.

Organizowanie wsparcia dla dzieci przebywających na miejscu zdarzenia:
– skorzystaj z pomocy dorosłych kobiet, kojarzących się dziecku z ciepłem i bezpieczeństwem.

Obserwuj zachowania ludzi, bądź czujny ale także wrażliwy.

Dbaj o bezpieczeństwo własne, kolegów i pozostałych uczestników. Udzielaj wsparcia niezwłocznie.

Szczególne wyróżnienie dla aktorki Klaudii, która odegrała swoją rolę wzorowo. Poczuliśmy się jak przy prawdziwej próbie samobójczej.

Do zobaczenia na kolejnym szkoleniu.

MotoAktywni