XVIII Międzynarodowe Mistrzostwa Autostopowe

W dniu 1 maja, MotoAktywni uczestniczyli w Międzynarodowych Mistrzostwach Autostopowych. Przed wyruszeniem na trasę uczestnicy mieli okazję przypomnieć sobie zasady udzielania pierwszej pomocy oraz bezpiecznego poruszania się na trasach szybkiego ruchu. Przeprowadzona akcja spotkała się z gorącym przyjęciem wśród miłośników „podróży za jeden uśmiech”. Była możliwość sprawdzenia swoich umiejętności prowadzenia RKO oraz rozwiania wszelkich wątpliwości, zadając pytania Ratownikom ze Stowarzyszenia MotoAktywni.

Impreza odbywała się po raz osiemnasty. Skierowana była głównie do młodzieży akademickiej. Choć uczestnikami mistrzostw często bywają ludzie, którzy taki status posiadali kilka, a niekiedy kilkanaście lat temu. Jedynym ograniczeniem stawianym przez organizatorów jest pełnoletniość. To jeden z najciekawszych projektów skierowanych do środowiska podróżniczego z Polski i innych krajów europejskich, którego historia sięga 1998 r. Poznawanie w ten nietypowy sposób krajów ma za zadanie przybliżyć uczestnikom rajdu walory turystyczne, historię, a także kulturę poszczególnych państw i narodów, a same zawody umożliwić integrację środowiska.

Międzynarodowe Mistrzostwa Autostopowe to najstarsza i jedna z największych tego typu imprez na świecie. Uczestnicy mistrzostw jak zawsze musieli liczyć tylko na życzliwość kierowców, bowiem podróżowanie środkami komunikacji publicznej podczas rajdu jest zabronione. Rajd odbywał się na trasie Gdańsk –Czeski Krumlow, niegdyś letniej rezydencji czeskich królów.